Tassi Tams
Foton s hatskvantum
Minden az un. fekete-test sugrzssal kezddtt. Egy reges testet hevtve a kis lyukon mindig ugyanolyan karakter fnysugrzs jtt ki, fggetlenl az reg anyagtl s szntl. Az energia-grbn volt egy pp, mely kt oldalt lecsengett. (Gauss grbe.) Magasabb hmrskleten is megmaradt a jellege, br a pp egyre balrbb toldott s egyre magasabbra kerlt. Nem volt r magyarzat, hogy a nagy, valamint a kicsiny frekvencij fnyhullmok mirt kapnak egyre kevesebb energit. Max Planck adta meg a vgs magyarzatot 1900 decemberben. Egyre nagyobb frekvencikon egyre nagyobb a fnyhullm energija, s ezekre egyre kevesebb jut az ssz-energibl. Planck kplete az energira az egyes f frekvencik fggvnyben:
EPlanck=h*f
Mindezek utn trjnk t a cmben szerepl hatskvantumra. Az ssze-vissza pattog fotonok mindig tveszik az reg belsejt alkot atomok energia szintjt. Mire kirnek, energia-eloszlsuk pontosan lekveti a bels jellemzket.
A h kvantumlland, ms nven Planck lland, vagy megint ms nven hatskvantum lnyegnek kzelbe leggyorsabban a mrtkegysge tjn juthatunk el: kgm2/s. Ebben a furfangos fizikai llandban rejtetten az m tmeg, a v sebessg s egy r keringsi sugr van sszeszorozva: m*v*r. Az mvr szorzat szerepe igen jelents a fizikban. Impulzusmomentumnak, impulzusnyomatknak vagy perdletnek nevezik, de esetenknt hvjk forgsi-nyomatknak vagy plya-nyomatknak is. A szorzatnak fontos szerepe van a csillagszatban, amennyiben a bolygk keringse sorn ez egy megbzhatan megmarad mennyisg. (Ellenttben a plyasugrral, a sebessggel valamint az impulzussal, mert ezek a kerings sorn folytonosan vltoznak.)
Az elemi rszecskknek is van perdlete, azaz impulzusmomentuma. Ezt angol szval spinnek mondjk, s ez is a szubatomi rszecskre, valamint a fotonokra jellemz megmarad mennyisg. Van azonban nhny jelents klnbsg az gitestek s az elemi rszecskk impulzus-momentuma kztt. Az gitestek egyszeren csak megtartottk s mindmig rzik a keletkezsk idpontjban rklt perdletet. Nem is tudnk egyknnyen elveszteni, hiszen az roppant nagy fizikai mennyisg. Ezzel szemben az elemi rszecskk impulzusnyomatka szinte jelentktelen. Legkisebb s egyben tipikus rtke 53*10-36, ami 75 nagysgrenddel kisebb, mint a Fldnk. Valszntlen, hogy ez a pici rtk rtkelheten hossz ideig megmarad. Inkbb az a helyzet, hogy valami lthatatlan entits rejtzik a httrben,s eme httr folyamatosan feltlti a rszecske impulzus-momentumt az ltala megszabott rtkre.
Kzponti gitestnk a Nap. Ez egy hatalmas gzgolybis, mely forog a sajt tengelye krl. Perdlete risi, azonban Fldnk plya-momentuma (perdlete) mg ennl is 3000-szer nagyobb. Azrt ilyen nagy, mert a Fld esetben a perdlet mvr kpletben nagy a v sebessg s az r sugr rtke. A 3 tag szorzatban egy 30000 s egy 150 millird tag lesz a dominns.
Az elemi rszecske sem forog, hanem bolyg mdjra kering, s ily mdon viszonylag nagy rtk plya-momentumra tesz szert. A forgsi kzppontban lehet egy atommag, de lehet, hogy semmi sincs ott. Ilyenkor a vkuum m0 mgneses permeabilitsa knyszerti krmozgsra a szubatomi rszecskt. A protonban lv kvarkok is ilyen knyszer hatsra vgzik a kering mozgsukat.
gy tnik, hogy a hatskvantum a vkuum alapvet fizikai tulajdonsga, s a szubatomi rszecskk viselkedst irnytja. Jele h , ami szerencssen sszecseng a magyar hatskvantum szval. Br amint ksbb ltni fogjuk legjobb lenne ezt az nllan nem ltez fogalmat elfeledni.
A vkuumnak a h hatskvantum mellett sok ms fontos fizikai jellemzje is van. Ilyen az e0 dielektromos lland s a m0 mgneses permeabilits. A vkuum fontosabb adatai teht:
e0=8,854187817*10–12 C2/Nm2
m0=1,256637061*10–6 Vs/Am
c =299 792 458 m/s
h =662,606 957 417*10−36 Js kgm2/s
S0=52,728 586 290*10-36 Js kgm2/s
Az eddig trgyalt fnysugarat idnknt rszecsknek is tekintik s akkor fotonnak nevezik. A fizikai paramtereit – energia, impulzus, spin – elg pontosan ismerik. Kzlk a leginkbb furcsa mennyisg a spin, melynek rtke ktszerese az ltalnos elemi rszecskk spinjnek, azaz 2S0. A ktszeres spin okt a mai fizika nem tallja. Ezrt Jmagam – az bra szerint – egy olyan foton modellt ksztettem, melynl kzenfekven addik a 2S0 rtk.
A foton teht sszetett rszecske, amely 2 golybl ll, s ezek egyms krl keringenek. (Semmi kzk az elektron – pozitron prhoz, tl nehezek lennnek, s elektromos tltsk sincs.) A golypr fnysebessggel kering egyms krl, s fnysebessggel halad elre. Mindebbl mi csak a haladsi sebessget szleljk, mikzben a golyk trbeli sebessge valjban 1,41c. Vgtre is ezt a ketts mozgst a vkuum knyszerti r a golykra, melyek teht a trben ketts csavarvonalat rnak le. Mivel a golyk egyenknt S0 spint kapnak a vkuumtl, az sszeg termszetszerleg 2S0-ra addik.
Ugyanakkor a foton impulzusa ktszeresre addik, mert plyja miatt a forgs sebessge is haladss konvertldik: I=2mc (ahol m a kt goly ssztmege)
Ugyanezen megfontolsbl, azaz a ketts sebessgbl ereden a foton energija 2*2pi*S0. Az els 2-es szm a kt darab golyt kpviseli, mg a 2 pi a kr kerlete. Ennek r sugara mentn a spin impulzusnyomatka energiaknt jelentkezik, ha az f frekvencival is beszorozzuk. Amint azt Planck tapasztalti kpletknt levezette Efoton=h*f. A fenti levezets logikja szerint viszont a foton energija Efoton=4pi*S0*f. Ezek szerint a tapasztalatbl nyert, s az egyszerstett szmts maximlisan segt h hatskvantum a 4piS0 rtket takarja. A h fogalma s szmrtke teht nem nll, hanem szrmaztatott entits. Helyette a spint, s szmszeren az S0=53*10-36 fizikai fogalmat s szmot kell hasznlnunk, mert a h nllan nem ltezik:
h = 4piS0
Modellezni is tudjuk a foton fenti bra szerinti csavarvonal-menti mozgst. A modell alapja egy meredek emelkeds csavarors. Egy menetes anya forog rajta, s a forgsirnytl fggen mozog elre vagy htra. Kpviselje a foton tehetetlen tmegt a hengeres palstra kihelyezett 2 darab m/2 tmeg goly. Megfelel geometriai arnyok esetn ezek mindkt f irnyban v sebessggel rendelkeznek tengely-irnyban is, s forgsirnyban is. A kt goly mozgsi energija sszesen: Emozg=2*m/2(v2/2+v2/2)=2mv2/2. gy teht a foton ernergija a kplet rendezse utn Emozg=mc2.
Kpesek vagyunk arra, hogy a foton furcsa mozgst modellezzk egy technikai eszkz segtsgvel.
![](http://rajzos-fizika.hupont.hu/felhasznalok_uj/2/6/263580/kepfeltoltes/csavarorso_tt.jpg?23499743)
Ez egy meredek emelkeds csavarors. Egy nagymret menetes anya forog rajta, s a forgsirnytl fggen halad elre vagy htra. Kpviselje tehetetlen tmegt a hengeres palstjra kihelyezett 2 darab m tmegpont. Ezek mindkt f irnyban v sebessggel rendelkeznek tengely-irnyban is, s forgsirnyban is. Mozgsi energijuk teht irnyonknt 2m*v2/2. A kt f irnyt sszegezve teht energijuk 4mv2/2.
Planck hossz ideig prblkozott azzal, hogy a hatskvantumot beillessze a klasszikus fizika kereteibe. Tudjuk, hogy ez a trekvse nem sikerlt, "mert a mikrovilgban ettl merben eltr trvnyek rvnyeslnek.” – gy foglalja ssze a hatskvantum problmit a mai modern fizika. mde amint azt fentebb lttuk, a h megrthet a klasszikus fizika segtsgvel, s beleillik a klasszikus logika gondolatmenetbe is.
Tassi Tams
fejlesztmrnk
aparadox@gmail.hu
Kulcsszavak:
foton, mozgsi energia, Planck, hatskvantum
Foldal Einstein fellegvra Þ
|