einstein.fellegvara
Men
 
NAPTR
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
SZAVAZS
Lezrt szavazsok
 
Perpetuum mobile

 

 

 

 

 

Perpetuum mobile

 

 

Az rkmozg, a Perpetuum mobile egy rk rejtly, valamint vszzadok ta a feltallk vgyainak cscsa. Szmos hr s pletyka jrta mr be a nagyvilgot, s sok tallmnyrl terjedt el, hogy sikerlt vagy majdnem sikerlt elrni a nagy clt. Mindenfle mozg vagy forg mechanikus szerkezetrl van sz, de lteznek folyadkos, mgneses s elektromgneses prblkozsok is. rkmozg az ami legalbb nhny rt mozog, mikzben semmi bels vagy kls energiaforrs nem tpllja, gymint felhzott rug, megemelt slyz, lgsugr stb. Ez tbblet-energia termelst jelent, hiszen az indt lksnek le kell gyznie a srldst s lgellenllst. Minsgileg nem jelentene tbbletet, ha egy kls munkagpet is hajtana, azaz a srlds legyzsn tl nmi hasznos munkt is vgezne. Ha nhny rt vagy napot mozog akkor mr rkmozg, mert a megtlsbe nem szmt bele az alkatrszek kopsa vagy meghibsodsa.

 

A tudomny szerint rkmozg nincs, mert az un. energia-megmaradsi trvnyt nem lehet megkerlni, a semmibl, vagy a kezdetben bevitt energibl nem lehet tbblet-energit ellltani. Ezt az llspontot a kzvlemny is magv tette, szmukra az rkmozg lehetetlen is, meg nevetsges is. A nyitott gondolkods kutatk szerint azonban rvnyl s gyorsul mozgsoknl megjelenhet tbblet-energia. Nem a semmibl, hanem a lthatatlan httrbl, feltehetleg a vkuumbl. Bizonyos ksrletek visszaigazoljk e felttelezst.

 

rkmozgk mrpedig vannak, nhny rvid pldban ezt nemsokra meg is mutatom. Elzetesknt azonban nzznk meg kt hres-hrhedt kzpkori tallmnyt.

 

 Leonardo egy nagyra becslt, mr-mr tlidzett feltall volt. tlete szerint a vz rcsurog egy laptos vzkerkre akkor az kpes meghajtani egy csavaros vzemelt, amely azutn visszaemeli a lecsurg vizet a fels tartlyba. Sajnos a laptkerk nem ad le annyi energit, ami a vz visszaemelshez szksges. Nem csak azrt nem, mert vannak srldsi s visszacsurgsi vesztesgek. mg nem tudhatta, hogy a lineris folyamatoknak nincs eslye tbblet-energit termelni.

 

 Orffyreus kzpkori feltall mechanikus rkmozgja szmos tan szerint igenis mkdtt. Sok ellenfeltall s szkeptikus ezt nem trvn a gpt idnknt tnkretette, s Orffyreusnak tbbszr is j gpet kellett ptenie. lltlag a tallmny azon bukott meg, hogy Orffyreus tlsgosan rtarti, st kapzsi volt. Szzezer arany tallrt krt tallmnyrt, amit a francia kirly vgl is nem adott meg. Egybknt a berendezs egy nagy forg kerk volt, amelyet el kellett indtani, meglkni, de utna napokig tovbb forgott. Benne a kllk mentn vasgolyk gurultak s rugknak tkztek. A mkdst leginkbb egy idomtalan nagy ldbl kihallatsz puffogs s csattogs jellemezte. Nem zrhat ki, hogy valban rkmozg volt ez, hiszen bell gyorsul mozgsok jellemeztk. Szmomra azonban mgsem tnik a szerkezet letkpesnek, mr csak azrt sem, mert azta is sokan megprbltk leutnozni, mde sikertelenl.

 

Most pedig kezdjnk nyitott szemmel jrni s szrevenni a Termszet ltal megalkotott csodlatos rkmozgkat. Vegyk els pldnak a levegt, ezt a gznem lthatatlan anyagot. A szobnkban a levegmolekulk cikznak, tkznek, valamint eszeveszetten prgnek. Ez az un. hmozgs, s addig tart, ameddig a levegnek az abszolt 0 foknl nagyobb a hmrsklete. Ez pedig rkre gy lesz, hiszen a Vilgegyetem hmrsklete is nagyobb ennl, jelesl 4 kelvin fok. Ha be tudnnk szerkeszteni ebbe a kzegbe egy nagyon kicsi racsnis laptkereket, akkor az a lkdsstl elindulna s rkk forogna. A rpkd molekulk, meg a laptkerk immron nem is egy, hanem kt rkmozg.

 

 A tornd iszony nagy energit hordoz, akr hetekig rombolja a termszetet s a vrosokat, rpteti az autkat s teherautkat. Akinek gy hozta rossz sorsa, hogy nhny rra belekerl a rombolsi svba, annak ez maga az rkkvalsg. A torndt a tlmelegedett tengervz prolgsa s kicsapdsi ciklusa indtja be. Azonban meglehet, hogy a beindtott risi rvny a vkuumbl tbblet-energit csatol ki, br a vonatkoz szmtsok nem egyrtelmek.

 

 A vilg legels rkmozgja maga a Vilgegyetem s annak folytonos tgulsa. Ezen tlmenen a benne lv gitestek, bolygk, csillagok s galaxisok mind-mind keringenek s forognak. Ez a folyamat 13,7 millird vvel ezeltt kezddtt, most is tgul, s rkre tgulni fog. Ez m az igazn nagy rkmozg! Hogy mirt is nem lttuk eddig? Azrt, mert a tl nagyot s a tl kicsit nehz megltni.

 

 Az atom nmagban is egy rkmozg, hiszen benne az elektronok meglls nlkl keringenek. (A mellkelt fantziads Internetrl levett kpet ne vegyk egszen komolyan. Ma mg nem tudjuk, hogy valjban milyen is az atom.) A kering elektronok termszetesen sugroznak, mikzben a kimerthetetlen energij vkuum a kisugrzott energit folyamatosan visszaptolja. Az els atomok az srobbans utn ugyan nmi ksssel jelentek meg, de azta az elektronok meglls nlkl mozognak, st a vilg vgezetig mozogni is fognak.

 

 Az atommagot a proton s a neutron golycskinak keverke alkotja. Ezek az un. nukleonok, melyek belsejben 3 - 3 kvark kering fnysebessggel. Minden bizonnyal ezek is sugroznak, mgpedig a szemmel lthatatlan ultraibolya tartomnyban. Mivel krplyn mozognak, ezeknek is van befel irnyul gyorsulsuk, amely a vkuumbl energit szabadt fel. St, az energia csere itt jval nagyobb mrtk, mint az atomok elektron hjban, hiszen ezeknl jval nagyobb a kerings sebessge. Ezek teht ugyangy rkmozgk, mint az atomok elektronburkban az elektronok.

 

 A fny is rkk mozog mindaddig, amg valami anyagi test el nem nyeli. Nemcsak gy egyszeren mozog, hanem hajszlpontosan fnysebessggel mozog. A fnyt (a fotont) tbbnyire az atomok elektronburka bocstja ki, mikzben egy gerjesztett elektron egy magasabb plyrl egy alacsonyabbra ugrik. Az energianv klnbsge megadja a foton energijt (a frekvencijt, a fny sznt), de remlem, hogy senki sem gondolja komolyan, hogy meghatrozza a kilvellt foton c sebessgt is. Ezt bizony a vkuum illetve az abban lv rszecskk mozgsi sebessge hatrozza meg. Hasonlthat ez a hang terjedshez, ahol a gzmolekulk tlagsebessge (annak 1,41-ed rsze) rja el a hangterjeds sebessget. Jobban megvilgtja a vkuum szerept a fnyterjeds vonatkozsban a mellkelt bra. A dszpark tavacskjban lv reflektor alulrl vilgtja meg a vzfelsznt, thalad a Fld lgkrn, s kijut a vkuumba. A vz alatt halad fnysugr sebessge hatrozottan kisebb, mint fljebb, a levegben. Ennl is nagyobb sebessgre gyorsul fel a vilgrben, hiszen ott ri el a norml c rtket. Honnan kapn a fnysugr ( a fotonok) az egyre nagyobb sebessget, s az egyre nagyobb energit, ha nem a vkuumbl? Mivel pedig a vkuum anyaga mindentt jelen van, s ezrt mindentt megprblja a fotonokat c sebessgre gyorstani, ezrt a fny is rkmozg.

 

 rkmozg az egsz Vilg!  Einstein a kozmoszt llandnak, stabilnak, egy jl megszerkesztett olajozottan mkd gpezetnek tekintette. A Teremt nem alkothat mst, csak tkleteset – mondogatta szinte meggyzdssel. Majd slyos lelki vlsgba kerlt, amikor kiderlt, hogy a Vilgegyetem tgul, ezltal minsgben s fizikai paramtereiben is vltozik. Most mi magunk kerlhetnk slyos lelki vlsgba, ha a fentieket vgiggondolva rjvnk, hogy minden de minden mozog. Kivltkppen nehz elfogadni, hogy az lettelen s l testek, legfbbkppen mi magunk is csupa rkmozgbl, atomokbl vagyunk sszerakva. Nincs kivtel, semmi sem ll, a Mindensg egy vgtelenl bonyolultan mkd egysges dinamikai rendszer. A Vilgot kizrlag kisebb – nagyobb rkmozgk alkotjk, ellenttben a tudomnyos kzssg megkvesedett tves nzetvel, mely szerint az rkmozg-elkpzels egy komolytalan, szra sem rdemes fantzilgats, rkmozgk nem ltezhetnek. Ugyanezt mondogatjk harsnyan az un. szkeptikusok, a tudomny mamelugjai, ltudomnyos vitkat provoklva, kzben a lenzs s a gny fegyvert hasznlva a trsadalom azon tagjai ellen akik prblnak krdezni s kritikusan gondolkodni. mde itt sincsen igazuk, ahogyan a tbbi kiprovoklt tmjukban sem.

 

 

 

Tassi Tams

aparadox@gmail.hu

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
IDDILATCI
 
LTOGATK
Induls: 2011-07-21
 
HTTRZENE
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints