GMBVILLM S MONOPLUS
A gmbvillm tbbnyire kis fnyl gmbcske, a hagyomnyos villmtl fggetlenl is keletkezik, hossz msodpercekig vagy percekig fennmarad s hatalmas mennyisg energit rejt magban. Mindezek a tulajdonsgok gy egytt igencsak feladjk a leckt azoknak, akik megprblnak elmletet fabriklni r. Legtbben hagyomnyos magyarzatot prblnak tallni. Sajnos az ilyen elmletek hemzsegnek a logikai s szakmai ellentmondsoktl. Kznsges villmok tkzsvel magyarzta pldul a gmbvillm keletkezst Neugebauer Tibor fizikus. Elkpzelse egyszer s hagyomnyosnak tn - de minden bizonnyal rossz. Nincs olyan ksrlet, mely igazoln, hogy ilyenkor hosszan fennmarad plazmagmb keletkezik. Tovbb nincs olyan elmlet, mely megokoln, hogy ez a kis gmb milyen fizikai folyamatok tjn trolhatna nagy mennyisg energit. Azon felttelezse, hogy az gy keletkezett gmbvillm a lgramlattal sodrdik, nemcsak arra utal, hogy annak idejn [1937] mg nem llt rendelkezsre kell mennyisg megfigyelsi adat, hanem arra is, hogy az illet nem kvnt szembenzni a gmbvillm nll mozgsnak tnyvel. Szmos gmbvillmelmlet ltezik, de legtbbjk mg ennl is kevsb megnyugtat. Java rszknl a szerz a hipotzis kifejtse sorn elbb-utbb egy hagyomnyosnak tn, de eleddig nem ltez fizikai jelensget knytelen „megalkotni", amit semmi ms nem tmaszt al, csak az eltklt szndk, hogy vgre megszlessen a gmbvillm-magyarzat. Az elmlet alkotsi prblkozsok vszzados sikertelensge egybknt vilgosan mutatja, hogy a gmbvillm-jelensg tlmutat a mai fizikn.
Mit tart a gmbvillmrl a legmagasabb magyar tudomnyos frum, a Magyar Tudomnyos Akadmia? „Gmbvillm akr ltezhet is ha nem hgja l a fizika jelenleg elfogadott szablyait. Kicsit vilgthat, kicsit megprklheti az ajtflft, megsznsekor kis pukkan hangot is adhat." - krlbell ez szrhet le a flhivatalos megnyilatkozsokbl vagy a sokatmond hivatalos hallgatsbl. Tbbet nem is vrhatunk a tuds testlettl, hiszen tagjai kzl senki sincs, aki foglalkozna a gmbvillmmal. Mindssze egy akadmikusunk van, akinek rokon a kutatsi terlete; dr. Horvth Tibor a kznsges villm kutatsval foglalkozik. Az llspontja az, hogy a gmbvillm olyan, ahogyan azt Neugebauer Tibor elkpzelte. Tovbbi vlemnye, hogy a legtbb szlels visszavezethet kznsges villmra, gy teht ez utbbit kell kutatni, nem pedig a gmbvillmot. Idzznk rvidtve nhny mondatot vlemnybl: „A gmbvillm a laikusok beszmoliban s a napisajtban gyakran elfordul titokzatos jelensg. A villmkutatssal foglalkoz kutatk jelents rsznek vlemnye szerint gmbvillm taln nem is ltezik, hanem a megfigyelk rzki csaldsoknak esnek ldozatul vagy ms jelensgeket vlnek gmbvillmnak. Az pletek belsejben keletkez krok tnyleg minden nehzsg nlkl magyarzhatk a kzismert vonalszer villmok hatsval. A gmbvillm keletkezsre tbb fizikai magyarzatot is ki lehet tallni, ezrt a ltezst nem zrhatjuk ki, de a keletkez krok elidzsben valsznleg lnyegesen kisebb szerepe van, mint ahogyan azt ltalban hresztelik."
A fenti szakmai vlemny s az 1937. vi elkpzels bzisn taln nem meglep, hogy az Akadmia nem tartja fontosnak a tmt, s nem tervezi beiktatni kutatsi tervbe. Nem az MTA rdeme az sem, hogy Magyarorszg rendelkezik az egyik legbvebb gmbvillm-eset lersi gyjtemnnyel, amely mr elegenden bsges lenne a tma tudomnyos vizsglathoz.
Mindez lnyegben azt jelenti, hogy nlunk hivatalosan nem ltezik valdi gmbvillm, csak annak tudomnyosan megszeldtett, kordba szortott vltozata. Ekzben a magyar sajt nyakra-fre a gmbvillmot veszi el magyarzatknt, ha brmilyen furcsa fnyjelensgrl rtesl. A magyar olvask tjkoztatsnak sznvonalt jellemzi, hogy mindeddig nem akadt egyetlen jsgr sem, aki ne kollgja idevg „ismereteire" tmaszkodott volna, hanem veszi a fradsgot, elmegy az autentikus helyre, az Akadmira, s megkrdezi: „Tessk mondani, valban ltezik gmbvillm? Ha igen, mirl lehet felismerni? Milyen mrettartomnyban fordulhat el, mennyi ideig lhet, mekkora energit rejthet magban, mik a jellegzetes tulajdonsgai? Mi az, amivel nem szabad sszetveszteni? s fleg, hol van mindez lerva?"
Az Akadmia indirekt llsfoglalsnak rnykban rendkvli mdon felrtkeldnek mindazok a szemlyek, akik egyltaln megprbltak valamilyen elmletet alkotni, vllalva a nehezmnyezs kockzatt. Taln reztk, hogy itt sincs kirlyi t, a helyes elmlethez csak a tvedsek sorozatn keresztl juthatunk el. Lehetne a kutats sztnzje a szakmai nbizalom is, amely szerint ma mr egy jl kpzett szakembernek akr erre a krdsre is tudnia kell a vlaszt. Ez az indtk is pozitv, br cskkentett mrtkben, hiszen kizrja mindazon megoldsokat, melyek megengedik gykeresen j fizikai trvnyek felbukkanst, vagy a meglvk srlst.
Mostanban ltott napvilgot egy jabb gmbvillm-magyarzat, amellyel rdemes foglalkozni. Szerzje dr. Gazdag Lszl, s elmlett taln „prkeltses gmbvillmnak" hvhatnnk. Kiindulsa az, hogy a gmbvillm a fizikai vkuum egy gerjesztett pontja, melybl elektron-pozitron prok szabadulnak fel. (Az analgia nyilvn az ismert prkeltsi jelensg, amikor is az l MeV energij gamma-sugarak nehz atommag kzelben a vkuumbl kiemelik az eladdig lthatatlan, virtulis rszecskket.) A szerteraml elektronok azutn gerjesztik a leveg molekulit, mg a pozitronok normlanyaggal tallkozva megsemmislnek, energit szabadtanak fel.
Nzzk elszr az elmlet pozitvan rtkelhet elemeit. Meg tudja vlaszolni a gmbvillm nagy energijt, hiszen a vkuumbl brmilyen nagy mennyisg energia kiszabadulhat. Ezzel az elmlet eleget tett a legfontosabb kritriumnak, rdemess vlt arra, hogy tovbb foglalkozzunk vele. Tovbbi rtke, hogy hihet vlaszt ad a fny keletkezsre, hiszen egy-egy kiraml nagy sebessg elektron elbb-utbb beletkzik j pr atomba, amg mozgsi energijt elveszti. Az energit azutn a gerjesztett atomok fny formjban sztsugrozzk.
Amivel az elmletben gondok vannak, az a szerteraml antianyag. Ez fajlagosan tl sok energit hordoz, megsemmislskor igen nagy h s ersen roncsol hats kemny gamma-sugrzs keletkezik. Igaz, hogy gmbvillmba belenylva sokan szenvedtek klnleges fizikai s gsi srlseket, mbr msok mg meleget sem reztek. St, volt, aki benne llt egy nagy gmbvillm kzepben, s semmi baja nem lett. A gammasugarak egybknt minden esetben indokoltt tennk a megfigyelk maradand ltskrosodst, de ilyen csak elvtve fordul el. (A problma taln feloldhat antianyag helyett protonok kiramlst felttelezve. Elvgre a gerjesztett vkuum brmilyen prokat kibocsthat, hiszen kizrlag belle szrmazik az ltalunk ismert komplex anyagi vilg.)
Sajnos a fenti elmlet nem alkalmas a gmbvillm mgneses jellemvonsainak indoklsra sem. A gmbszimmetria miatt minden felttelezett ramirnynak van ellenprja, ami a mgneses hatst kzel megsemmisti. A nhny coulombnyi tlts pedig csak elektrosztatikus vonatkozsban sok, ers s tarts ram ltrehozshoz deskevs. Ezzel szemben a megfigyelsek ers s klnleges mgneses hatsokra utalnak. Ilyen a mgnestk folyamatos krbeforgsa (ami egybknt rammal csak igen bajosan magyarzhat), ilyen a gmbvillm kzelbe kerl vastrgyak furcsa, idszakos felmgnesezdse, valamint a trgyak tmeneti megpuhulsa. gy vlem, hogy mindeme hatsokat nem sztraml tltsek, hanem mgneses monoplusok okozzk. Az ltalam korbban fellltott elmlet (Ufmagazin, 1993. december h) csak annyit tartalmazott, hogy a gmbvillm aktivitst vesztett elektronok csomcskja, egy elektron-kristly, melynek felletrl az elektronok aprnknt elprolognak. Ezt az elgondolst kiegsztend felteszem, hogy a magjban mgneses monoplusok is vannak. Ugyancsak felteszem persze, mindez a vkuumbl keletkezett. A monoplusok egyszeriben magyarzattal szolglnak az elektronok passzivitsra, az elektronokbl sszellt mag viszonylagos stabilitsra. A magbl folyamatosan elektronok s mgneses monoplusok tvoznak, majd egymstl tvolabb kerlve az elektronok jra aktvakk vlnak, s a vilgt gmbhj mentn mr kpesek gerjeszteni a leveg molekulit.
A mgneses monoplus szksgt az elmleti fizika rgta rzi, a legbiztatbb ksrleti eredmnyeket pedig Ehrenhaft s Mihajlov rte el a 40-es illetve a 80-as vekben. E ksrletek azt mutattk, hogy a mgneses monoplus s a fny szoros kapcsolatban van, pl. a monoplus a fny hatsra keletkezik, majd szokatlan krz mozgsokat vgez. Kiderlt tovbb, hogy a mgnesessg s elektromossg klcsnsen kiszortja illetve inaktvv teszi a msikat. Kzismert, hogy a szupravezetbl kiszorulnak a mgneses ervonalak. Elmleti felttelezsek szerint ppen a mgneses monoplusok fajlagos szma s paramterei hatrozzk meg, hogy mekkora is az elektron elektromos tltse.
A kiraml mgneses monoplusokkal tbb klns gmbvillmesetet megmagyarzhatunk. Ha egy gmbvillmbl mgneses monoplusok jutnak t egy fmtrgyba, gy legyengtik az un. rcselektronok kapcsolatt, az atomok knnyen elmozdulnak egymshoz kpest. A fmtrgy puha lesz. A monoplusok azutn aprnknt megsemmislnek, s a trgy jra szilrdd alakul vissza. A mgneses monoplusok okozhatjk az tmeneti hallskrosodst, beszdzavart is, hiszen idegsejtjeink elektromos rammal mkdnek. A legtbb anyag, gy a szraz fa is elg jl vezeti a monoplusokat. Egy hziasszony seprt hasznlt egy konyhba begurult gmbvillm kitesskelsre, de utna karja elzsibbadt, s j idre megbnult.
A fekete gmbvillm ritka tnemny, s egy tovbbi oldalt mutatja meg a mgneses monoplusok titokzatos vilgnak. Nem por van benne, ahogy ezt gyakran felttelezik, a porfelh inkbb barnsszrke lenne. A megfigyelk a mlyfekete, hurkamintzat gomolyagban vonagl mozgst lttak, helyenknt fnyfelvillansokkal. Valszn, hogy benne klnleges elrendezs mgneses tr van, mely magba fordtja s nagyrszt megsemmisti mind a kvlrl, mind a bell keletkez fnysugarakat.
Felteszem, hogy az emberisg nem ll messze a gmbvillm titknak megfejtstl. Az idpont leginkbb attl fgg, hogy mikor s milyen aktivitssal kezdi meg a tudomny a mgneses monoplusok kutatst. Mindenesetre egy-kt vtized mlva mr a gyakorlati felhasznlsra is sor kerlhet. Az pedig nyilvnval, hogy a fldnkvli intelligencik a gmbvillmot mr rges-rg megszeldtettk s praktikusan felhasznljk.
Tassi Tams
(Ez a dolgozat egy 1994 ben megjelent cikkem kzzttele vltozatlan formban.)
Mibl van a gmbvillm? A fenti elmlet egy ms megvilgtsban A TUDOMNY MGII II ktetben.
Lsd a DEMO-t !
Egy video a gmbvillmokrl a Neten:
Izgalmas gmbvillm esetek, szinvonaltalan magyarzatok, s deffektes prblkozsok az utnzsra.
|