Az TER
avagy
a FIZIKAI VKUUM
Vz, fld, leveg, tz – ebbl a ngy alapvet elembl raktk ki az kori grgk az ltaluk ismert vilgot. De rjttek, hogy a logika ignyel egy tdik elemet is, amely kitlti az res teret, s kapcsolatot teremt az anyagi testek kztt. ternek neveztk el. Lthatatlan, hiszen nem volt lthat, nyilvn knny s finom szerkezet, hiszen nem volt tapinthat.
Az jkori fizika nemcsak tvette vagy ppen eltrte az tert, mint ltez fizikai entitst, hanem egyre nagyobb mrtkben hasznlta is, beptette a XIX. szzadi fizika vilgkpbe. Mert mi ms, ha nem az ter hordozn a Maxwell-fle elektromgneses hullmokat s a fnyt. Azt a fnyt, amelyrl idkzben kiderlt, hogy szintn elektromgneses hullm. A fizikban az ter dicssge egszen 1920-ig tartott. (Az terrl egykor egy illkony, orvoslsban hasznlt vegyszert is elneveztek, amely mellesleg mr kiment a divatbl. Nehogy sszekeverjk ezt a jelentktelen vegyszert a filozfia s fizika szempontjbl rendkvli jelentsggel br klasszikus ter-fogalommal!)
Akkoriban a fizikusok az tert alapvet s nlklzhetetlen entitsnak tekintettk. s valahogy gy fogalmaztak: "A vkuum, avagy ter, szuperfinom, slytalan s tehetetlensg-mentes folyadk. Ez kzvetti a klcsnhatsokat, gymint a gravitcit, az elektromossgot s mgnesessget. Az ter fizikai jellemzi hatrozzk meg a benne mozg fny haladsi sebessgt is. Vgtelen tenger ez, az egsz kozmoszt kitlti. Felteheten mozdulatlan, gy a testek mozgst ehhez viszonythatjuk."
Mindezek csupn feltevsek voltak egy lthatatlan kzegrl, de egyre tbb fizikai paramtert fedeztk fel indirekt mdon, pldul, amikor az elektromossgot kutattk. Ilyen paramter a vkuum dielektromos llandja (88*10-12), a vkuum mgneses llandja (1,25*10-6), a vkuum impedancija, hullmellenllsa (377 ohm/mter). Ezek a fizikai paramterek mutatjk, st bizonytjk, hogy a vkuum anyagi tulajdonsg kzeg, megkerlhetetlen fizikai valsg. Az elz llandkat mr a XIX. szzad fizikusai is ismertk.
Az a vkuum balszerencsje, hogy lthatatlan, tapinthatatlan, s tmegtelen. Persze valjban nem a vkuum balszerencss, hanem mi emberisg, hiszen emiatt nem vagyunk kpesek tudomsul venni a ltezst, ezltal a fizikai folyamatokban jtszott alapvet szerept. Nlkle csak csonka vilgkp alkothat, s gy bizony jelenleg csonka vilgkpnk van. A legfbb ludas mindebben a relativitselmlet, mely kiszortotta a vkuumot a fizika perifrijra, vagy mg azon is tlra.
Az utbbi vtizedekben a vkuumot mr direkt mdon kutatjk s gy nevezik, hogy "fizikai vkuum", hangslyozva, hogy ez ms, mint Einstein abszolt res vkuuma. Mostansg mr nem a "semmit" takarja. Kiderlt, hogy a vkuumnak bels mozgsa, fluktucija van, ez az n. nullponti fluktuci. E bels mozgs rendkvl nagy energikat rejt. Az elfogadott rtk 10111 Js/m3, tmegbe tszmolva (E=mc2) 1094 kg anyag van teht minden kbmternyi vkuumban. Ez roppant nagy anyagmennyisg, sokkal tbb, mint az ltalunk ismert vilgegyetem sszes galaxisnak anyaga egyttvve. (cca.1060 kg) Ez a fajlagos anyagsrsg mindennem "sszer" elkpzelst fellml, de nem vethetjk el pusztn ezen ok miatt. A vilgegyetem nem az emberi kpzelerhz s az emberi korltokhoz van igaztva.
A kvantummechanika vkuumra vonatkoz egyenletei bizarr eredmnyeket szolgltatnak. Valamifle vkuum-erkre mutatnak, a "semmiben", ha ott egy geometriai test hatrait jellik ki. Egy piciny tglatestet kell elkpzelnnk, egy dobozt, amelyben vkuum van, s krltte is vkuum van. Azt hihetnk, hogy a doboz oldal-lapjaira nem hatnak erk. Egyrszt azrt nem, mert bell is s kvl is ugyanaz a kzeg van. Msrszt azt is gondolhatjuk, hogy a „semminek” nincs nyomsa. A fizikusok szerint azonban a vkuum a lapokat kvlrl erssebben nyomja, mint bellrl, ezrt a dobozt ssze akarja roppantani. Minl kzelebb vannak az oldallapok egymshoz, annl nagyobb a szmtott er. Az emltett doboz esetn a vkuum a legnagyobb lapokat fogja a legnagyobb fajlagos ervel egyms fel nyomni.
Nem csak a kvantumfizikban jelentkezik a nyoms, hanem a gyakorlatban is. A jelensg-csoportot ksrleti felfedezjrl Casimir-effektusnak is szoks nevezni. s ez nemcsak tglatesteknl jelentkezik, hanem minden aszimmetrikus test esetben, pldul egy lapult bubork esetben is. Nagynyoms raml folyadkban a buborkok eltorzulhatnak, lapult felleteik mentn sszenyomdnak s hatalmas robbans keletkezik a helykn. Ekkor a mrhetetlenl nagy energij vkuum piciny rsze mutatja meg neknk roppant erejt. A jelensgre a lent idzett knyv egy msik fejezetben mr lttunk pldt. (A csattog rk csodafegyvere)
A vkuum tehetetlen tmeg nlkli, gravitci nlkli, szuperfolykony, azaz srldsmentes folyadk, megfoghatatlan s lthatatlan. Anyagi jelleg-e egyltaln? Feltehetleg igen. Akr sok fle nagyon piciny, tmegtelen rszecske keverke is lehet, erre ma mg alig van ismert jellt. Egyet taln ismernk a virtulis elektront, s ennek anti-rszecskjt, a virtulis pozitront. Tbben felteszik, hogy ezek sr elegye alkotja a vkuum trfogatnak legnagyobb rszt. Ezek a rszecskk 0 energia szinten vannak, s 0 a tmegk is. Mgis valsgosak, ezt ksrlettel lehet kimutatni. Eszerint a magnyos elektronhoz kzeltve az t krbevev elektromos trerssg mr nem ngyzetes arnyban n – ahogyan az elmletileg elvrhat lenne – hanem annl kisebb mrtkben. E jelensgnek az lehet a magyarzata, hogy a virtulis elektron pozitron prok, – mint diplusok – irnytottan llnak be, oly mdon, hogy a pozitv tlts rszek fordulnak az elektron fel. ly mdon e diplusok az elektront mintegy lernykoljk. Ha a virtulis rszecskk jelenltt nem fogadnnk el, akkor a ksrletet gy kellene magyarznunk, hogy a fizikai vkuum furcsa sajtossga, hogy a tltsekre annak kzeli terben elektromos rnykol hatst ad.
Legnagyobb fizikusunk, Etvs Lrnd egyik hres ksrlete arra irnyult, hogy igazolja a tehetetlen s slyos anyag szigor arnyossgnak szmszer egyezst. De mlyebb krdsek is foglalkoztattk, kora vezet tudsaival egyetemben. Azt is meg szerette volna hatrozni, hogy a tehetetlen tmeg milyen arnyban oszlik meg az anyagi test s a krnyez tr kztt. Br a XIX. szzad vgnek tudsai nem ismertk az atomot – persze az elektromos tltst hordoz szubatomi rszecskket sem – mgis meg voltak gyzdve arrl, hogy a kznapi anyagi testek hatra nem a felsznkn van, hanem az rben, esetleg a vgtelenben. A fizikai kp az volt, hogy a vkuum srn be van hlzva vkonyka libeg szlakkal. Ezek az elektromos tltsekbl indulnak, s jrszt a vgtelenbe tartanak. gy kpzelhetjk el a dolgot, mint az ssze-gmblydtt sndisznt, melybl krs-krl egyenletes srsggel killnak a tski. Csakhogy a rszecske tski hosszak s igen-igen vkonyak. Valsznleg nincs is vastagsguk s ezrt szmuk is vgtelen. Meglehet, hogy e szlak csak analgik, szegnyes fantzinkat segt hasonlatok. Mgis valsgosak, hiszen meglehet, hogy a testek tehetetlensge s elektromos ertere – rszben, vagy teljes egszben – e szlakban helyezkedik el. Etvsk legalbbis ezt gondoltk, s ellenkezjt azta sem bizonytotta be senki. A szlak is az ter alkot elemei.
-----oOo-----
Þ
|