einstein.fellegvara
Men
 
NAPTR
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
SZAVAZS
Lezrt szavazsok
 
A TUDOMNY MGIA II.

Tassi Tams

A TUDOMNY MGII II.

 

Ez a ktet is vltozatos tartalommal, a tudomny fehr foltjainak feltrsval s a tudomnyos let hibival foglalkozik. Sajnos a tudomnynak valban vannak mgii, spedig az jszer s sszer elgondolsok elhallgatsa, valamint behelyezse az eretneksgek kategriba.

 

 

A fejezet az ra-paradoxon cmet viseli, de nem csak errl – az ra-lassulsrl s az idrl – szl. Egy ennl fontosabb krds kapcsoldik hozz, spedig az abszolt sebessg lte vagy nemlte. Errl szl a 2. rs, melynek cme:  Az abszolt sebessg visszatr!

    A 3. rs cme:  Repl rk.  Ez az rs az ra-paradoxonrl szl, s mintegy elzetesknt mutatja be a nem tl ismert, de annl inkbb fontos atomra ksrletet.

    A rszletesen kimunklt tmt eredetileg egy ismeretterjeszt folyiratnak kldtem el.  mbr meglehets szkepszissel tltem meg a pozitv fogadtats eslyt: Levl az let s Tudomny Szerkesztsgnek.  Az T ugyanis nem szokott olyan cikkeket lekzlni, melyek nyilvnvalan tkznek az elmlt vtizedek kbe vsett dogmival.

    Az 5. valban rszletes dolgozat cme:  A H-K ksrlet.  Ez egyebek kztt tartalmazza a ksrlet rszletes lerst s annak eredeti rtelmezst.  Tartalmazza tovbb paradoxon megoldst jelent korrekt (egzakt) kpletet, valamint annak levezetst 11 lpsben.  Nem kell megijedni tle, viszonylag knny olvasmny.  Kizrlag kzpiskols fizikt hasznl. 

 -----

      A tudomnyt nem hajtja az id.  Halad a maga cikk-cakkos tjn, idnknt felismer egy j sszefggst, ms esetben keresztlesik rajta, mgsem veszi tudomsul.  Vannak ms, mbr kevsb ers sztnzk.  Ilyen sztnzs lehet a vetlkeds, a sikervgy, a feltalls izgalma, avagy egyszeren az rtelmes munka szeretete.  A trsadalom – benne a vezet politikusok – nem kpesek megtlni az eredmnyessget.  Hite s tisztelete a tudomny, s pnzeli, ahogy futja.  A tudomny teht olyankor megy j utakra, ha olyanja van, vagy ha a termszet erre ersen rknyszerti. 

      Jmagam ugyan nem keresem az j utakat, de nem is trek ki elle, ha a dolgok logikja abba az irnyba mutat.  Viszont kifejezett rmmre szolgl, ha az j t valjban rgi, s a tudomnyt elszr egy zskutcbl kell kivezetni.  Egy ilyen rgi-j t volt pldul a 4. fejezet, az raparadoxon. 

153

4.3

 Repl rk

 "A sebessg hatssal van az id mlsra! – mondta az ifj Albert diktrsainak.  Mivel n nem gyalogosan, hanem kerkprral tettem meg a trt, ezrt kevesebbet regedtem.” Elkpeszt elgondols, s csakis azrt vesszk komolyan, mert Einsteintl szrmazik.  Akkoriban szcsatkkal, manapsg viszont ksrletek alapjn dnthetjk el, hogy valban befolysolja-e a mozgs biolgiai s mechanikus rinkat. 

      A jslat szerint kis sebessgeknl ugyan igen kicsiny – nano-szekundum (ns) nagysgrend eltrs vrhat, de semmi baj, az atomra jl mri a nano-szekundumokat.  (Egy msodpercben 1 millird, azaz 109 ns van.) 

     Tegynk egy elzetes prbt paradoxon gyben.  Helyezzk be az atomrt egy lghaj kosarba, s bocsssuk fel 9 km magasba.  Kt nap elteltvel hzzuk vissza, s nzzk meg, mit mutat.  Lm, 170 ns sietst mutat!  A ksrlet egyszer, de szmolni mg egyszerbb.

189

5.2

A csattog rk csodafegyvere

 E kisujjnyi rkocska trpusi tengerekben l. Az ollja arnytalanul nagy, s ezt meglep mdon hasznlja, csattog vele. Egy rk-kolnia folyamatos, flsikett zajt csap, rme a szonrral tjkozd bvroknak s tengeralattjrknak.  Kzelrl gppuskaropogsnak hallik. 

Kzenfekv lenne a hangot a rk sszecsapd olljnak tulajdontani.  Nem ez a helyzet, a magyarzat jval bonyolultabb.  Egy nmet zoolgus, Barbara Schmitz vgzett arrafel kutatmunkt, s mint rdekessget, videra vette ezt az llatot is.  Ksbb megnzve a felvtelt szrevette, hogy a hang nem az ollk zrdsakor jelentkezik, hanem kicsit ksbb.  Egy hidrodinamikban jrtas csoport vette t a staftabotot, volt kztk un.  bubork-specialista is.  (A holland Twente Egyetem kutati.)  Most mr akvriumban vizsgltk a rkot, az ultragyors kamera 4000 kpet rgztett msodpercenknt.  Megllaptottk, hogy a csattans az ollk zrdsa utn

 1/100 msodperc mlva jelentkezik,  tovbb az ollk szrai risi, 100 km-es sebessggel csapdnak ssze.  A zrd ollbl kilvell vzben kis gzbuborkok jelentek meg a nyomsess kvetkeztben.  (Bernouli-szably : nvekv sebessg, cskken nyoms.) Amikor a vzsugr lelassult, s a nyoms megntt, s a buborkok sorra eldurrantak. A zskmnyllatok a mini-robbansoktl pusztultak. 

 

217

5.5

Ktfej foton

 A foton sz fny-rszecskt vagy mskpp mondva fny-kvantumot jelent.  Teht a fny rszecskk zpora.  Msrszt viszont a fny hullm, hiszen interferencit mutat.  Ha kt hullm azonos fzisban tallkozik, akkor ott az intenzits ngyzetes arnyban n, mg ellentett fzisban tallkozva teljesen kioltjk egymst.  Ugyanakkor a foton detektor kis fny intenzits esetn kpes egyenknt megszmolni a berkezett fotonokat.  Teht a fnyt mgiscsak rszecskk alkotjk?  Rdihullmok esetn sz nem esik rszecskkrl.  Mrpedig azt lltjk, hogy azonosak a fnyhullmmal, csak hullmhosszuk nagyobb.  Akkor ht a fny mgis csak hullm? 

      Newton rendkvl sok energit fektetett be fnytani ksrletekbe.  Vgl azt mondta, hogy a fny az hullm, mbr meglehet, hogy rszecske.  Ngy vszzaddal ksbb, a XX.  szzad fizikusai kicsit erteljesebben, de ugyanezt fogalmaztk meg: A fny egyszerre rszecske is, meg hullm is.  (Ha azt lltank, hogy a fny egyszerre tz is, meg vz is, – akkor tbb remnyt fznk hozz, hogy a fenti defincit valaha is meg fogom rteni.)

      A magam rszrl gy vlem, hogy a fny alapveten rszecske.  Azonban ez a rszecske, mondjuk gy, hogy a foton feje, maga utn hz egy hullmz kondenzcskot.  A fej pedig nem egyetlen golycska, hanem kett, melyek kzen fogva keringenek egyms krl.  Nagyobb hullmhosszsg fny esetn egymstl tvolabb, kisebbnl kzelebb. 

     Nehz megmondani, hogy milyen rszecske is a fotont kpez procska.  Ismert rszecske nem-igen lehet, ez hamar belthat.  Elsknt prblkozzunk elektron-pozitron prral! 

 

 

 

Tartalomjegyzk

 

I. Ktet

 

 

Elsz                                                                           3. o

 

1. fejezet   Menydrgs s villmls                      7. o                                 

 

1.1 Bevezets                                                    8. o                   

1.2 Fldalatti atomreaktor                                 9. o                   

1.3 Ksznjk Galilei!                                     13. o                 

1.4 Hossz menydrgs                                   18. o                  

1.5 Idkerk                                                    21. o                 

            1.6 Fekete lyukak                                            25. o                 

1.7  Brazil gmbvillm                                    32. o                  

 

2. fejezet   Als s fels tantermek                       39. o                              

 

2.1  Bevezets                                                   40. o                  

2.2  ltalnos Iskola?                                        41. o                 

2.3  Fizika Tanknyv                                        52. o                

2.4  Folykony leveg                                       55. o

2.5  A BZIS                                                   59. o      

2.6  Szkeptikusok                                             66. o                  

2.7  James Randi Budapesten                           75. o                  

2.8  Alternatv Tudomnyos Akadmia            83. o      

2.9  Krdv                                                    87. o      

 

3. fejezet   A Tudomny, mint olyan                    91. o                 

 

3.1 Bevezets                                                   92. o                 

3.2 ITER, Eurpa Bbel-tornya                       93. o                 

3.3 Tesla a Nagy Mgus                                  101. o                 

3.4 rdglakat                                               116. o     

3.5 Az atommag belseje                                 121. o     

3.6 Karakan Japan Tudoman                         129. o

3.7 Hogyan Lettem Szakr?                          138. o

 

 

II. Ktet

 

4. fejezet  RA-PARADOXON                          147. o

 

4.1  Bevezets                                                148. o

4.2  Az abszolt sebessg visszatr                149. o

4.3  Repl rk                                            153. o

4.4  Levl az T szerkesztsgnek               160. o

4.5  A H-K ksrlet                                        163. o

4.6  Vltoz etalonok                                    179. o

 

5. fejezet   j utakon                                            185. o

 

5.1 Bevezets                                                 186. o

5.2 A csattog rk csodafegyvere                  189. o

5.3 Mirt nem 3dimenzis a tr?                    193. o

5.4 Az elektron prg                                    201. o

5.5 Ktfej Foton                                          217. o

5.6 A fizikai vkuum                                     223. o

5.7 Mibl van a gmbvillm?                         227. o

5.8 srobbans vagy Gtszakads                 233. o

5.9 Mi a gravitci?                                        245. o

5.10 A Merkr plyaadatai                             253. o

 

Knyvajnl                                                            257. o

 

 

 

   A TUDOMNY MGII I.                                                                                                                  Brazil gmbvillm   Þ

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
IDDILATCI
 
LTOGATK
Induls: 2011-07-21
 
HTTRZENE
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.