Philip J. Corso – William J. Birnes
A ROSWELLI TITOK
Fordtotta: Morvay Pter s Surnyi Csaba
A fordts az albbi kiads alapjn kszlt:
THE DAY AFTER ROSWELL
Copyright 1997 by Col. Philip J. Corso (Ret.)
Rosewood Woods Productions, Inc.
Pocket Books, a division of Simon St Schuster Inc.
1230 Avenue of the Americas, New York. NY 10020
First Pocket Books hardcover printing July 1997
Hungarian edition copyright
FOCUS KIAD
Felels kiad:
a Kiad gyvezet igazgatja
ISBN: 963 862-1 90 6
Nyomtatta is kttte a Kaposvri Nyomda Kft. – 220332
Felels vezet: Pogny Zoltn igazgat
„Gyzdj meg rla,
hogy j ton jrsz,
aztn gyernk!''
(Davy Crockett)
Elsz a magyar kiadshoz
1997-ben, a titokzatos esemny tvenedik vforduljn jelent meg elszr Philip J. Corso ezredes knyve a roswelli ufkatasztrfrl. A beszmol azonnal vilgszenzci lett, hiszen elszr fordult el, hogy egy magas rang katonatiszt szemtanknt szmolt be arrl, hogy milyenek voltak a szerencstlenl jrt fldnkvliek, s miknt zajlott az idegen, csszealj formj jrm titokban lefolytatott vizsglata. A leleplezsrl szinte az sszes jelents amerikai s nemzetkzi jsg rt, a knyv pedig ezt kveten hnapokon keresztl szerepelt a New York Times bestsellerlistjn. Corso ezredes a nagy hrtelevzikban is megerstette a knyvben lertakat, s arra kszlt, hogy orszgos eladkrton is beszmol tapasztalatairl.
Ahogy ilyen esetben gyakori, voltak, akik a szerzt szenzcikeltssel, st hamistssal vdoltk meg, A knyv megjelense utn nhny httel Corso ezredes egszsge vratlanul megromlott. Az ezredes arra kszlt, hogy egy kvetkez knyvben a rendelkezsre ll dokumentumok alapjn megrja, hogy az amerikai kormny hogyan kszl a legmodernebb eszkzkkel egy – a Fggetlensg Napja cm filmben bemutatottnl slyosabb – rbl rkez tmadssal szembeni vdekezsre, Corso egy polgrjogi szervezet segtsgvel pert indtott az amerikai hadgyminisztrium ellen, annak rdekben, hogy az ellene megfogalmazott vdakat cfolja, valamint elrje jabb kulcsfontossg dokumentumok kiadatst. E per keretben tette esk alatt az albbi vallomst, amelyben megersti: a knyvben lertak igazak. A tanvallomst az ezredes fia, ifjabb Philip Corso bocstotta sajtkzlemny formban kiadnk rendelkezsre.
Sajnos Corso ezredes nem rhette meg az eljrs vgt. Tz hnappal knyve megjelense s kt hnappal tanvallomsa megttele utn, 1998. jlius 16-n szvrohamban elhunyt.
Corso ezredes emlkre s az utols sz jogn hadd lljon itt a brsg eltt tett vallomsnak teljes szvege:
„Peter A. Geraton gyvd
a felperes rszrl
Arizonai gyvdi Kamara
Kamarai tagsg szma: #016926
Sodona, Arizona 80381
Az Amerikai Egyeslt llamok Arizonai Kerleti Brsgnak
A Citizens Against UFO Secrecy,
7349 Via Paseo Del Sur #515-194
Scattdale, Arizona 85258
mint felperes nevben
az Amerikai Egyeslt llamok Vdelmi Minisztriuma,
alperes ellen
a CIV98-O538PHXROS szm alatt nyilvntartott perben az albbi esk alatt tett rsos tanvallomst nyjtja be:
n, alulrott Philip J. Corso nyugalmazott ezredes esk alatt, a hamis tanzsra vonatkoz jogi kvetkezmnyek ismeretben kijelentem, hogy az albbi nyilatkozatom minden albb felsorolt pontja igaz.
Kijelentem, hogy
– A nyilatkozatomban albb emltett idpontok mindegyike sorn az alperes szervezetnek tagja, s hivatsos tisztje voltam.
– Az alperesnl tlttt szolglati idm alatt Eisenhower elnk Nemzetbiztonsgi Tancsnak tagja, s az alperes Kutatsi s Fejlesztsi Fosztlyn az Idegen Technolgik rszlegnek vezetje voltam.
– 1947. Jlius 6-n a Kansas llambeli Fort Riley tmaszponton llomsozva szemlyesen lttam egy ngy lb hossz nem-emberi lnyt. A lnynek klns formj ngyujj keze, vkony lba s lbfeje, valamint arnytalanul nagy mret villanykrte formj feje volt. A szemnylsai a szoksosnl nagyobb, mandula formjak voltak, s a kicsiny orrsz fel hajlottak. A teremtmny koponyja olyan mrtkben tlmretezett volt, hogy az arcvonsai egy skba kerltek, s a fej als rszn csupn egy kicsiny krnyi terletet foglaltak el. Nem volt rajta nyoma szemldknek, vagy ms arcszrzetnek. A lny csupn kicsiny lapos szjnylssal rendelkezett, amely teljesen csukva volt, s gy inkbb az orr s az llnlkli koponya alja kztt kpzdtt rncnak vagy horpadsnak ltszott, mintsem egy teljesen mkdkpes szjnylsnak.
– 1961-ben birtokomba kerlt az a dokumentum, amelyre a »Roswelli Akta« nven utalok. Ez az akta helyszni jelentseket, orvosi boncolsi jegyzknyveket, valamint anyagmaradvnyokat s technolgiai informcikat tartalmazott, amelyek az j Mexico llambeli Roswellben 1947-ben lezuhant fldnkvli jrmbl szrmaztak.
– Szemlyesen, olvastam azt az orvosi jelentst, amely fent lert s ltalam 1947-ben a Kansas llambeli Fort Riley-ben ltott lny boncolsra hivatkozott.
– Ez a jelents azt lltotta, hogy a boncolsi jegyzknyv szerint a boncolsra a Walter Reed Krhzban kerlt sor, amely a boncols idpontjban az alperes fennhatsga alatt llt.
– A jelents tovbb azt lltotta, hogy a boncolsi jegyzknyv a lnyre »fldnkvli biolgiai egyed« nv alatt utalt.
Philip J. Corso nyugllomny ezredes
Esk alatt, gyvd jelenltben
1998. mjus.”
Ksznetnyilvntsok
Szeretnk ksznetet mondani annak a tizennyolc amerikai katonai ltestmnynek, amelyektl trtneti s httrinformcikat krtem azoknak a projekteknek s tanulmnyoknak a rszleteirl, amelyekben egykor n is rszt vettem. A szokvnyos feladataikon tlmenen is segtettek abban, hogy biztostsk az ltalam krt adatokat, amelyek felbecslhetetlen segtsget nyjtottak e knyv megrsban. A lista a kvetkez: az Amerikai Hadsereg Hadtrtneti Intzetnek Archvuma; a pennsylvaniai Charlsie laktanya; a washingtoni Katonai Mszaki Parancsnoksg kzpontja; a Pentagon; az alabamai Redstone raktatmaszpont hadtrtneti parancsnoksga; a virginiai Fort Belvoir katonai kutatkzpont fejlesztsi s mszaki kzpontja; a huntsville-i Redstone tmaszpont rkutatsi s stratgiai vdelmi parancsnoksga; a virginiai Fort Belvoir jszakai megfigyelsi s elektronikus rzkelsi kzpontja; az Amerikai Hadsereg Kzponti Kutatlaboratriuma; a marylandi Adephiaban mkd Harry Diamond Laboratrium; a washingtoni Walter Reed Katonai Kutatintzet; a washingtoni Hadtrtneti Kzpont; a virginiai Fort Belvoir Katonai Mszaki Kzpont Trtneti Irodja; a New Jersev-beli Monmouthban mkd Kutatsi, Fejlesztsi s Mszaki Kzpont jszakai Megfigyelsi s Elektronikus rzkelsi Igazgatsga; az alabamai Huntsville Replsi s Raktaparancsnoksg; a virginiai Fort Lee Hadbiztossgi Kzpont; a virginiai Alexandria Katonai Hadelltsi Kutatsi s Fejlesztsi Kzpont; a Massachusetts llambeli Lexingtonban mkd Lincoln Laboratriumok; s a Colorado llambeli Westminsterben tallhat Bell Laboratriumok.
Szeretnk tovbb ksznetet mondani a washingtoni Orszgos Levltr Modern Katonai Rszlegnek, valamint a Szabadalmi s Vdjegyhivatal vezetjnek.
Ksznm bartaim, Neil Russel s Dennis Hackin, valamint egy klnleges bart, Andrew Russel megrt segtsgt, amellyel az amerikai trtnelem ezen rdekfeszt fejezett megkzeltettk.
Tovbb ksznetemet s hlmat szeretnm kifejezni Tris Coburn fel, aki szerkesztknt, s Emily Bestlernek, aki a Pocket Books kiadnl fszerkesztknt segtette ennek a knyvnek a megjelenst.
Vgl, de nem utolssorban ksznm Artbur G. Trudeau altbornagy emlkiratait. A nlam lv pldnyt szemlyesen ajndkozta nekem azzal az tmutatssal, hogy tartalmt beltsom szerint hasznljam fel.
Bevezets
Philip J. Corso vagyok. Kt felejthetetlen vet tltttem a Pentagonban, amikor a hatvanas vek elejn alezredesknt a hadsereg kutatsi s fejlesztsi osztlya idegen technolgikkal foglalkoz rszlegnek a vezetje voltam. Ez alatt a kt v alatt azonban ketts letet ltem. A szoksos napi feladataim sorn kutatknt s a hadsereg fegyverrendszerek rtkelsvel foglalkoz alkalmazottjaknt olyan dolgokat kellett vizsglnom, mint a francia hadsereg ltal kifejlesztett helikopterflotta, a hadszntri raktaelhrt raktk taktikai llomsoztatsnak sszetett problmi, vagy a harcmezn tartzkod katonink szmra az lelmiszerek elksztsnek s tartstsnak j technolgii. Mszaki jelentseket olvastam t, s a hadsereg fejlesztsi bzisain mrnkkkel tallkoztam, hogy tjkoztassam ket a klnbz kltsgvetsi tmogatssal foly fejlesztsek elrehaladsrl. Jelentseimet fnkmhz, Arthur Trudeau altbornagyhoz nyjtottam be, aki a hadsereg kutatsi s fejlesztsi (k+f) osztlynak az igazgatja, s egy tbb mint hromezer alkalmazottat foglalkoztat intzmny vezetje volt, ahol szmos klnbz fejlesztsi szinten ll programot irnytott. Kvlrl nzve – klnsen az adfizetk pnznek felhasznlst felgyel kongresszusi kpviselk szemben – mindaz, amit csinltam, rutinfeladatnak szmtott.
A k+f osztlyon ktelessgeimhez tartozott azonban, hogy mint hrszerz tiszt tancsadknt mkdjek Trudeau tbornok mellett, aki maga is a katonai elhrts egyik vezetje volt, mieltt tjtt volna a k+f-hez. Erre a feladatra kaptam kikpzst, s ezzel is foglalkoztam a msodik vilghbor s a koreai hbor sorn. A Pentagonban a katonai elhrts egyik legtitkosabb terletn dolgoztam, ahol szigoran bizalmas megjellssel elltott iratokat kellett szemlznem Trudeau tbornok rszre. Koreban MacArthur tbornok vezrkarhoz tartoztam. Tudtam, hogy mg 1961-ben is – st taln mg ma is – , mikzben odahaza az emberek a hbors filmsorozatokat nzik a tvn, a msodik vilghborban s a koreai hborban fogsgba esett amerikai katonk a Gulagra emlkeztet krlmnyek kztt lnek brtntborokban a Szovjetuni terletn s Koreban. Kzlk tbbeknek durva lelki knzssal felr bnsmdot kellett elviselnik. Ezek a frfiak soha nem trtek vissza.
Hrszerz tisztknt ismertem azt a megrz titkot, hogy a KGB behatolt mg kormnyzatunk legnagyobb megbecslsnek rvend intzmnyeibe is, valamint azt, hogy az amerikai klpolitika egyes fontos lpseit a Kremlbl diktljk. Minderrl 1962 prilisban az Illinois llambeli Everett Dirksen szentor ltal vezetett szentusi albizottsg meghallgatsn beszltem elszr, s egy hnappal ksbb ugyanezt az informcit tovbbtottam Robert Kennedy fgysz fel, aki meggrte, hogy tadja az anyagot testvrnek, az elnknek. Minden okom megvan r, hogy azt lltsam: ezt meg is tette.
Ketts letem – amelyrl senki nem tudott – kzppontjban a minisztriumi munkm alatt mlyen eltemetve llt az az iratszekrny, amelyet hrszerzi mltam rvn rkltem. Ezek az iratok a hadsereg legmlyebben s legszigorbban rztt titkt rejtettk: a roswelli aktkat. A hadsereg 509. szm lgi tmaszpontjrl rkeztek ide a katonai feldertk ltal 1947 jlius elejnek egyik hajnaln az j-mexiki Roswell vrosa mellett lezuhant repl korong roncsaibl a flhomlyban sszegyjttt darabok, s a fmlda, amely az ezzel kapcsolatos informcikat tartalmazta. A Roswell-iratok a becsapdst kvet rk s napok esemnyeit rktettk meg, mikzben a hivatalos kormnyzat az gy lczsra szolgl akcit indtott el.
A hadsereg megprblta kiderteni, mi zuhant le valjban Roswell mellett, honnan rkeztek, s mi lehetett a jrm utasainak szndka. Ezzel egy idben az elhrts igazgatja, Roscoe Hillenkoetter tbornagy vezetsvel titkos csoportot hvtak ssze azzal a cllal, hogy vizsglja ki a repl korongok jellemzit, s gyjtsn be minden informcit a hasonl jelensgekrl s a velk trtnt tallkozsukrl, de nyilvnosan s hivatalosan cfoljon minden terit, amely a repl csszealjak ltezsrl szl. Klnbz formkban, teljes titoktarts mellett ez a hadmvelet mr tven ve zajlik.
Szemlyesen nem voltam Roswellben 1947-ben, st akkor nem is hallottam rszleteket a becsapdsrl, mivel az gyet mg a hadseregen bell is szigor hrzrlat vezte. Aki visszaemlkszik a Vilgok hborja cm rdidrma bemutatjra, amelyet a Mercury Sznhz 1938-ban adott el, knnyen megrtheti, mirt trtnt gy. Az egsz orszg pnikba esett, amikor az emberek meghallottk a rdiban, hogy a New Jersey llambeli Grovers Millben a Marsrl rkezett hdtk szlltak le, akik megkezdtk tmadsukat a helyi lakossg ellen. A lnyek mindenkit meggyilkolnak, aki csak az tjukba kerl, s harci jrmveiken mr megindultak New York fel – jelentette a hrt Orson Welles, a msor narrtora a rdistdi mikrofonjn keresztl. A rdidrma – amelyet radsul a Halloween elestjn sugroztak – klnsen azrt volt rmiszt, mert a trtnetben a katonasg kptelennek bizonyult a lakossg megvdsre. A rendrsget elrasztottk a hisztrikus telefonhvsok. gy tnt, mintha az egsz orszg megbolondult volna, s vgl a hatsgnak kellett az eset okozta pnikot lecsillaptani.
Roswellben 1947-ben a repl csszealj leszllsa azonban nem a fantzia mve volt csupn. Tnyleg megtrtnt, s a hadsereg valban nem volt kpes megelzni az eset bekvetkeztt. Ezttal a hatsgok nem akartk, hogy megismtldjn a Vilgok hborja kapcsn kitrt pnik. Ezrt rthet a trtnet ktsgbeesett eltitkolsra irnyul magatarts. Arrl nem is beszlve, hogy a hadsereg els felttelezse szerint a jrm egy ksrleti szovjet fegyvernek ltszott, hiszen hasonltott egyes nmet tervezs replgpekre, amelyek a hbor vge fel jelentek meg, gy klnsen a flhold formj „Horton-replszrnyakra”. Mi van akkor, ha a szovjetek ki tudtk fejleszteni e jrmnek egy sajt vltozatt?
A roswelli becsapdsrl szl trtnetek egyes rszletei eltrnek egymstl. Mivel n nem voltam ott a helysznen, ezrt msok jelentseire kelleti hagyatkoznom, amelyek rszben a hadseregen bellrl szrmaztak. Hallottam a roswelli sztori olyan vltozatt, amelyben kempingezk, de olyat is, amelyben egy rgszcsapat, illetve egy Mac Brazel nev farmer fedezte fel a roncsokat. Katonai jelentsekben is klnbz helyeken trtnt klnbz becsapdsokrl olvashattam. Egyesek szerint az eset a roswelli katonai lgi tmaszpont kzelben, San Augustin s Corona trsgiben trtnt, mg ms jelentsekben ettl eltr, a vroshoz kzeli helyek szerepeltek. Valamennyi jelentst titkostottk, ezrt nem kszthettem ezekrl msolatot, s miutn leszereltem a hadseregbl, az eredeti dokumentumokbl sem tettem el egyet sem ksbbi feljegyzseim szmra. Az is elfordult, hogy a becsapds dtuma is megvltozott egyik jelentsrl a msikra, gy jlius 4-e mellett elfordult jlius 2-ai s 3-ai idpont is. Hallottam klnbz emberek rveit, akik a dtumokrl vitatkoztak pro s kontra. Br egymstl rszleteiben eltr kronolgit lltottak fel az esemnyekre, abban azonban valamennyien egyetrtettek, hogy valami lezuhant a Roswell melletti sivatagban. Mivel a helyszn elg kzel esett a legszigorbban vdett alamogordi s White Sands-i tmaszpontokhoz, a trtntek a hadsereget – miutn tudomst szerzett rluk – gyors s alapos lpsekre ksztettk.
Miutn 1961-ben tvettem a hadsereg k+f osztlya klfldi haditechnolgikat vizsgl rszlegnek vezetst, megkaptam a roswelli informcikat tartalmaz szupertitkos dosszit, fggetlenl a klnbz helyekrl szrmaz beszmolk eltrseitl. Felettesemtl, Trudeau tbornoktl azt a megbzst kaptam, hogy a roswelli technolgit hadi megrendelsek formjban jutassuk be az ipari fejlesztsek legfontosabb cljai kz. Mra az olyan dolgok, mint a lzertechnika, az integrlt ramkrk, az vegszlas optikt alkalmaz hlzatok, a gyorstott rszecske-sugarakat alkalmaz berendezsek, vagy akr a golyll mellnyekben alkalmazott anyag, a kevlr, mind kzismertnek szmtanak. Mgis, ezek kifejlesztsben kivtel nlkl a Roswellnl lezuhant idegen rjrm jelentette a kiindulpontot, a tizenngy vvel ksbb dossziimban sszegyjttt anyag alapjn.
De ez mg nem minden.
A hadsereg a lezuhant roswelli idegen repltrgy felfedezst kvet zaklatott rkban arra a kvetkeztetsre jutott, hogy – mivel ms s ennek ellentmond informci nem ll rendelkezskre – a trgy csak Fldnkvli eredet lehet. Radsul ez a szerkezet, mint a tovbbi repl csszealjak is, amelyek vdelmi tmaszpontjainkat vizsgltk, ltszlag olyan technikt alkalmaztak, melyet a nciknl lttunk. Mindez a hadsereget arra felttelezsre indtotta, hogy a repl csszealjak ellensges szndkkal rkeztek, st mg az is elkpzelhet volt, hogy a msodik vilghbor katonai esemnyeit is befolysolhattk. Nem tudtuk, hogy a jrmvek szemlyzetnek mik a szndkai, de a viselkedskbl – elssorban az emberek letbe trtnt beavatkozsokrl, s az llatok megcsonktsrl szl jelentsek alapjn – azt feltteleztk, hogy ellensgeink lehetnek. Ez azt jelentette, hogy olyan ellensggel llunk szemben, amely nlunk sokkal ersebb, s a megsemmistsnkre alkalmas fegyverekkel rendelkezik. Ekzben javban zajlott a hideghbor a kommunista Szovjetuni s Kna ellen, s szmolnunk kellett azzal az eshetsggel, hogy a KGB mg sajt hrszerzsnk soraiba is bezrkzott.
Hadseregnk hirtelen ktfrontos hborban tallta magt, egyrszt harcban a szvetsgeseinket fenyeget s demokratikus intzmnyeinket alsni prbl kommunistkkal, msrszt – brmilyen hihetetlenl hangozzk is – hborban a fldnkvliekkel, akik mg a kommunistknl is nagyobb veszlyt jelentettek. Ezrt a fldnkvliek ellen sajt technolgijukat hasznltuk fel, melyet elszr tadtunk a velnk szerzdsben ll hadiipari cgeknek, majd talaktva felhasznltuk az rtechnolgit alkalmaz vdelmi fegyvereink ki fejlesztsben. Ez eltartott egszen az 1980-as vekig, de vgl a „csillaghbors'' jelzvel ismertt vlt Stratgiai Vdelmi Kezdemnyezs (SDI) rvn kpess vltunk arra, hogy – amennyiben ilyen fenyegets rne bennnket – ellensges mholdakat megsemmistsnk, kioltsuk az ellennk tnak indtott raktk robbanfejnek elektronikus irnytsi rendszert, st akr ellensges rhajkat is le tudjunk lni. Mindehhez az idegenek technolgijt hasznltuk fel: lzerberendezseket, gyorstottrszecske-sugrral mkd fegyvereket s a „Lopakod” feldertgp mintjra kszlt replgpeket. Eljutottunk odig, hogy sikerlt nemcsak a szovjeteket tllnnk, s a hideghbort lezrnunk, hanem patthelyzetet tudtunk teremteni mg a fldnkvliekkel is – akikrl kiderlt, hogy egyltaln nem is olyan sebezhetetlenek.
Ami Roswell utn trtnt, azaz, hogy vissza tudtuk fordtani a fldnkvliek technikjt, s megnyertk a hideghbort – szinte hihetetlen. Amg az esemnyek srjben ltem, n magam sem dbbentem r, hogy valban szinte felfoghatatlan ez az egsz. Egyszeren tettem a dolgomat: elmentem dolgozni nap mint nap a Pentagonba, mg vgl sikerlt elegend „idegen-technolgit" bejuttatnunk a katonai fejlesztsbe ahhoz, hogy az sajt slynl fogva nmkden vgigjrja a fejleszts lpseit, s ksztermkknt visszajusson a hadsereghez. A katonai k+f osztlyon vgzett munkm jelentsgt tbb ven keresztl fl sem fogtam igazn. Amint azt sem, amit Trudeau tbornok tett, miutn tvette az irnytst, s a Fejlett Kutatsi Programok gynksgnek egyik szervezetlen csoportjt talaktotta a hadsereg k+f osztlyv, amely hozzjrult a cirklraktk, a raktaelhrt raktk s a mholdak megsemmistsre alkalmas, cirklraktkrl kibocstott gyorstott rszecske-sugarakkal mkd fegyverek kifejlesztshez. Csak jval ksbb rtettem meg, hogy a trtnelem alaktsban volt rsznk.
Mindig gy tekintettem magam, mint egy nyugat-pennsylvaniai kisvrosbl szrmaz kisembert. Nem rzkeltem a hadsereg k+f osztlyn vgzett munknk eredmnyeinek, klnsen a roswelli becsapdsbl szrmaz technolgia hasznostsnak a slyt, mg harminct vvel ksbb neki nem fogtam, hogy az emlkirataimat egy egszen ms knyv szmra megrjam. Amikor a flretett jsgkivgsokat tlapoztam, s visszaemlkeztem Trudeau tbornok rszre ksztett feljegyzseimre, megrtettem, hogy a roswelli szerencstlensget kvet napok trtnete alighanem az elmlt tven esztend legjelentsebb esemnye. Kvetkezzen teht a Roswell utni napokrl szl trtnet akr hiszik, akar nem – arrl, hogy katonai hrszerztisztek egy kicsiny csoportja miknt vltoztatta meg a trtnelem menett.
A roswelli sivatag
. . . Ekkorra mr a katonai elhrtsnl (CIC) – a hadsereg szigoran titkos rszlegnl, amely 1947 krl nemcsak a fegyveres erk keretn bell, hanem a polgri szektorban is aktvan mkdtt – letbe lpett a legmagasabb riadkszltsgi fokozat. A CIC legtapasztaltabb msodik vilghbors gynkeit kivtel nlkl Roswellbe teleptette. A tisztek mr az els klns radarjelekrl szl jelentsek utn elindultak Washingtonbl, s a kvetkez 48 rban – mikzben a jelentsek egyre srgetbb hangvtelv vltak – jabb s jabb erstst indtottak tnak a fvrosbl.
. . . Egyfolytban, szinte eszeveszetten villogott a jel. Mikzben a mennydrgs s a villmok tombolsa az gen szinte bibliai mreteket lttt, a fnypont a radarkperny bal als sarkba ereszkedett, majd egy pillanatra gy ltszott, hogy eltnik Arnold rnagy szemei ell. A jel azonban ismt felbukkant, s egy ragyog fehr villans ksretben felrobbant, hogy aztn vgleg nyoma vesszen.A kperny res maradt. A villog jelek eltntek. Ahogy a radarirnytk s a szobban tartzkod elhrttisztek sszenztek, ugyanaz a gondolat villant fel valamennyikben: egy repl – vagy brmi is volt az – lezuhant. Msodperceken bell kezdett vette a katonai intzkedssorozat. Nem ttovztak: az gy nemzetbiztonsgi jelentsggel brt. Irny a sivatag, s begyjteni mindent, mieltt valaki ms rbukkanna!
. . . Mg stt volt, amikor Steve Arnold rnagy csre tlttt puskval a kezben elsknt elrte a szerencstlensg helysznt, az 509-es egysg egyik parancsnoki kocsijban. Mieltt a kocsik elfoglaltk kijellt helyket, a katonai rendrsg els dzsipben utaz hadnagya fellltotta az rszemeket, a mszaki tiszt pedig utastst adott egysgnek, hogy reflektorokkal minden irnybl vilgtsk meg a terept. Ahogy Arnold kocsija kzelebb gurult, megpillantotta a roncsot. Br nem igazn roncs volt, legalbbis nem hasonltott a lezuhant hbors replgpek ltvnyra. Amennyire a bborsznbe fordul flhomlyban ki tudta venni, a stt fellet jrm szinte teljesen p maradt, egyetlen nagyobb rsz sem hinyzott belle. Trmelkek persze mindenfel sztszrdtak a terleten, azonban a jrm nem trt szt, mint mikor egy hagyomnyos replgp lezuhan. A terepet ekkor mg sttsg bortotta.
Ezutn a teherautk s a dzsipek felsorakoztak a becsapds helyvel szemben, s fnyszrikkal a vilgts beindtsval kszkd mszakiak segtsgre siettek. A reflektorok hirtelen fnyradatban Arnold megltta, hogy a legmblytett delta alak, s tojsra emlkeztet jrm – br orra mlyen belefrdott a talajba, mg farokrsze az gnek meredt – tnyleg egy darabban maradt. Br az 509-es bzis radarjai szerint a becsapds 4-n jfl eltt trtnt, a roncsbl mg mindig radt a meleg. Ekkor Arnold meghallotta a dzel aggregtorok berregst. Egy msodperc mlva felgyulladtak a reflektorok, s hirtelen az egsz helyszn az esti fmrkzs eltt kivilgtott baseball-stadionhoz vlt hasonlatoss.
A katonai reflektorok les fnyben Arnold ttekinthette a becsapds teljes krnyezett. Az elje trul kp inkbb knyszerleszllsra emlkeztette, hiszen a „replgp” – a trzsn vgigfut repedst, s a negyvent fokosnl is meredekebb szgben fldbe frdott pozcijt nem szmtva – srlsmentesnek ltszott. Lgi jrmnek nzte, br amit ltott, nem hasonltott egyetlen korbban ismert replgphez sem. Kis mret volt, s inkbb egy rgi tpus Curtis-fle ksrleti repl szrnynak nzett ki, mintsem elliptikus vagy csszealj formjnak. A delta-szrny vgn fell egymsra merlegesen kt uszonyszer rsz llt ki.
Arnold kzelebb hzdott a trzs oldaln lv repedshez, mr amennyire a mszereikkel a radioaktivits szintjt ellenrz sugrvdelmi felszerelsben dolgoz szakemberektl tehette. Ekkor pillantotta meg ket a homlyban. Kis szrke alakok – taln 130-140 cm magasak – hevertek szerte-szjjel a fldn. „Ezek emberek?" – hallotta Arnold valakitl, mikzben az egszsggyisek odartek hordgyaikkal a kspengre emlkeztet hasadkhoz a jrm oldaln, ahonnan a testek kimsztak vagy kizuhantak.
Arnold krlnzett, addig, ameddig a fny elrt, s megltott mg egy – mozdulatlansgban is fenyegeten hat – alakot, aztn mg egyet, amelyik az alacsony homokdnnek tmaszkodott. Volt egy tdik alak is, a jrm nylsa kzelben. A sugrzsmrk jeleztk, hogy tiszta a leveg, s a szanitcek hordraikkal a testekhez rohantak. Arnold vatosan bepillantott a repl faln lv rsen a kabin belsje fel. Te j g! gy tnt, mintha felkelt volna a nap. Hogy biztos legyen a dolgban. Arnold jra kidugta a fejt, azonban kinn mg tl stt volt ahhoz, hogy azt napvilgnak lehessen nevezni. A jrm kabinjnak tetejn t, mgis, mintha lencsken keresztl jnne, htborzongat fnysugr vilgtott be, amely nem volt sem napfny, sem lmpafny, de mindenesetre fny volt. Soha nem ltott ilyet azeltt, s az tltt fel benne, hogy ez az oroszok, vagy valaki ms ltal kifejlesztett fegyver lehet.
A becsapds helyszne kezdett az skosz miniatr vltozatra emlkeztetni. A klnbz feladatokkal megbztt szakemberek, egszsggyisek, vegyianyag-szakrtk, rdiopertorok s rszemek olyan mechanikusan s gondolkods nlkl vgeztk munkjukat, mintha a Flash Gordon-sorozat agymossnak alvetett, baltaarc zombijai lennnek. Rajtuk kvl azonban mindenki ms, belertve a tiszteket is, egyszeren lebnultak a dbbenettl. Soha nem lttak mg ilyet, s gy lltak ott, mint akiknek fldbe gykeredzett a lbuk az mulattl.
„H, az ott mg l!” – hallotta Arnold a kiltst, s htrafordult. A fldn az egyik kicsiny alak vergdni kezdett. A szanitcekkel egytt odarohant, s nmn bmulta, amint a lny megremegett, majd kiltsfle hangot bocstott ki, amely azonban nem a levegben, hanem egyenesen a sajt agyban vltott ki visszhangot. Flvel nem szlelt semmit, mgis a szomorsg mindent that rzse tlttte el, amint a pici lny a fldn vonaglott, tlmretezett, tojs formj fejt ide-oda billegtetve, mintha valami bellegezhet utn kapkodna. Ekkor hallotta meg az rszem kiltst: „H, te!" Visszafordult a mlyedssel szemben fekv dne irnyba.
– llj! – kiltotta az r az alacsony lny fel, amely feltpszkodott, s ktsgbeesetten igyekezett tjutni a domb tloldalra.
– llj! – vlttte jra az rszem, mikzben csre tlttte Ml-es gpfegyvert.
Ms katonk is a domb irnyba rohantak. A figura megcsszott a homokban, lefel gurult a dne oldaln, majd lbra kapva jra mszni kezdett.
A kora hajnali sivatagi sttsgben messzire elhallatszott, amint a katonk kibiztostottk s csre tltttk fegyvereiket. . . .
Konvoj Fort Riley-be
. . . 1944 elejre teht ott ltnk Rmban, miutn Mussolini elmeneklt, s a nmet front sszeomlott krlttnk. A katonai elhrts zldfl kapitnyaknt azt a parancsot kaptam, hogy a szvetsgesek katonai ellenrzse alatt ll civil kormny fellltst felgyeljem seim varzslatos vrosban, amelyrl addig csak a trtnelemknyvekben olvashattam. Maga Pius ppa is fogadott egy audencia erejig, hogy megbeszljk vele a vros kormnyzsval kapcsolatos terveinket. Az 1944-es normandiai partraszllst megelz hnapoktl szmtva – amikor a nmet frontvonalak mg mindig nhny kilomterre Rmtl dlre voltak, s katonink a Monte Casino-i hegyoldalakon igyekeztek felfel – hrom vig maradtam Rmban. Egszen 1947 elejig. Miutn hazahajztak bennnket, felesgemmel mindennket, amink volt, bedobtuk egy hasznlt Chevy kabri csomagtartjba, s vgigautztunk a bkebeli Amerika vidki tjain, Pennsylvanitl Kansasig. t vig tvol voltam, de most jra itthon! Alig vrtam, hogy jelentkezhessek arra az llsra, amely valamennyi szamrltrn felfel igyekv fiatal tiszt szmra igazi csemegnek szmtott. A Hadsereg Hrszerzsi Iskolja a stratgiai hrszerzstl mr csak egy lpsre van. Ez az iskola a leghresebb amerikai egyetemek, a Yale, a Harvard s trsaik katonai megfelelje volt. Szdletes felemelkeds. Hiszen ki voltam n? Csupn egy ifj tovbbszolgl Pennsylvanibl, akit tiszti iskolba rattak, s most a szvetsgesek ltal megszllt Eurpbl visszarkezve – ahol a hrszerzsi parancsnoksgon dolgozott – a katonai hrszerzs ktelkben igyekszik karriert csinlni.
. . . Olyan volt ez, mintha mg mindig hborban lltunk volna, hiszen minden nap j kihvsokat hozott; hol a kommunistk, hol pedig a civil kormnyzatba visszatrni igyekv maffiadinasztik rszrl. A klnbz clokrt kzd terroristabandk is folyamatos veszlyt jelentettek szmunkra. gy aztn Rmhoz kpest Fort Riley egy vakci kezdetnek grkezett.
. . . Ekkor meglttam egy hosszks ldt, amelynek a fedele alatt szles rs hzdott, mintha valaki mr korbban felnyitotta volna. A legfurcsbb fegyverrekesz volt, amit valaha csak lttam, vagy pedig – a legkisebb hordozhat kopors. Taln ezt a ldt lthatta Brownie. thoztam a zseblmpt erre az oldalra, s olyan magasra helyeztem el, amennyire csak tudtam, hogy minl szlesebb fnykrrel vilgtson. Aztn hozzfogtam a rekesz felnyitsnak.
. . . A fedl egyik oldalon mr laza volt. Igazam volt – ezt mr elttem felnyitottk. Fl-le prbltam mozgatni, hogy a szgek – amelyeket eltte krmmel feszthettek fel – tovbb lazuljanak, mg megreztem, hogy kiszabadulnak a fbl. Ezutn tovbb dolgoztam a nagyjbl 150 centimteres fedl tbbi oldaln is, hogy mindentt meglaztsam a szgeket. Mivel nem tudtam, hogy melyik a lda vge, s melyik az eleje, ezrt egyszerre emeltem fel az egsz tett, s a rekesz oldala mell lktem. Majd lefel fordtottam a zseblmpmat, s ahogy belepillantottam a ldba, rgtn a torkomban reztem a gyomromat. Kis hjn ott helyben rosszul lettem.
A rekeszben tnyleg kopors volt, de nem hasonltott egyetlen ltalam korbban ltott koporshoz sem. A tartalma egy vastag fal vegtartlyba volt zrva, s sr – a megkocsonysodott dzelzemanyaghoz hasonl srsg – vilgoskk folyadkba merlt. Az a valami szott a folyadkban, mintha fel lett volna fggesztve. Nem merlt a tartly aljra, hogy a folyadk elbortotta volna, ezenkvl fnyes s puha volt, mint egy hal uszony alatti rsze. Elszr azt hittem, egy halott csecsemt ltok. De nem gyerek volt. Egy krlbell 120-130 centimteres, ember formj lny volt elttem, karokkal, furcsa ngyujj kezekkel – hvelykujjat nem lttam –, vkony lbszrakkal s tlmretezett, villanykrte formj fejjel, amely gy nzett ki, mint egy vzben sz strandlabda. Emlkszem, elszr htrahkltem, de aztn gy reztem, hogy mgis le kell hznom a folyadktartly fedelt, s megrintenem a . . .
3. fejezet
A roswelli leletek
Az id tjt az tvenes vekben napi ltogat voltam az Ovlis Irodban, ahov a Nemzetbiztonsgi Tancs jelentseit s javaslatait hordtam az elnk szmra. Nha ott maradtam, s megvrtam, hogy az elnk az iratok tolvassa utn akar-e esetleg vlaszzenetet kldeni rajtam keresztl. Most azonban ms volt a helyzet. Szemlyesen, ngyszemkzt kellett beszlnem az elnkkel. Ike – a legtbb munkatrsa gy emlegette Eisenhowert – a szoksosnl jobban elnyjtotta a telefonbeszlgetst, ezrt oldalt hzdtam, hogy egy pillantst vethessek a titkrn, Mrs, Lehrer rasztaln vilgt lmpkra. Mg beszl, lttam meg a kapcsoltbla aljn a lmpa fnyrl.
. . . Egy szemlyes szvessget kszltem krni Eisenhower elnktl, nevezetesen, hogy t v utn engedjen el a Fehr Hz Nemzetbiztonsgi Hivatalnak stbjbl, hogy az j-mexiki Red Canyonban most alakul lgelhrt raktazszlalj parancsnoksgt tvehessem. Miutn visszatrtem Korebl, s a Fehr Hzba kerltem, Ike egyszer mr meggrte nekem, hogy valamikor lesz majd sajt csapatom is. A lehetsg 1957-ben elrkezett: egy igazi lomajnlat a titkos bzisaink egyikn, ahol a hadsereg leginkbb fltve rztt fld-leveg raktinak a hasznlatra kellett kikpeznem egy zszlaljat, majd tvinnem Nmetorszgba, hogy a frontvonalon, az oroszok orra eltt lesben is kiprbljuk ket. A harmadik vilghbor esetre szl vezrkari haditerv szerint az orosz vadszreplgpek elsknt ezt a frontszakaszt rasztottk volna el bombikkal, s nyomukban a keletnmet tankok pont a mi barakkjainkat cloztk volna meg az ttrshez. Az utastsunk gy szlt, hogy ki kell tartanunk, mg a rendelkezsnkre ll sszes raktt ki nem ljk az orosz replgpekre, s csak ezutn kezdhettk volna meg a visszavonulst.
. . . Kinyitottam a szekrny ajtajt, s azonnal sszeszorult a szvem. Ahogy az sszekuszldott zsinrok s a klns vszonszer anyagok dobozait meglttam, mellettk a „nzkket", meg a kis trtt szl s sttszrke szn lapkaszersgeket, a tbbi ismeretlen formj s mret trggyal egytt, azonnal tudtam, hogy az letem egy nagy vltozs kszbhez rt. Azon a bizonyos jjelen Kansasban azt mondogattam magamnak, hogy amit lttam, mindaz csak ltoms volt, amely – ha igazn akarom – nem is kell hogy ltezzen a szmomra. Majd amikor a Fehr Hzba kerltem, s lttam az „incidensrl" szl nemzetbiztonsgi jelentseket, s hallottam a „csomagrl" s a „holmikrl? szl beszlgetseket, mr azonnal tudtam, hogy az a klns alak, amelyet Fort Riley-ben egy ldba zrt vegtartlyban lebegve lttam, nem egy knnyen felejthet lom csupn.
. . . Mg msnap este sem nyltam hozz. A kvetkez ht folyamn azonban, valahnyszor biztos lehettem abban, hogy nem lt senki, a lda tartalmt fokozatosan tpakoltam az iratszekrnybe.
Mikzben belepillantottam az anyagokba, olyan rzsem volt, mintha egy tvcsvn keresztl valamilyen idegen vilgba csppentem volna, amely olyan darabokbl llt ssze, amelyek csak halvnyan emlkeztettek a Fehr Hzban olvasott jelentsekre. Nem csoda, hogy senki sem akart igazn hozznylni ehhez a kacathoz, amely magban hordozta egy olyan j vilg grett, amelyrl 1947 eltt semmit sem tudtunk, s amelyet a kormnyzat abszolt titkosnak nyilvntott. Egyik kormnyzati karrier a msik utn trt derkba e titkos mvelet irnytjnak a parancsra, ha valaki akr csak utalst tett erre a rejtelmes gyre. n azonban – br sokkal tbbet tudtam, mintsem akr magamnak is beismertem volna – tudtam, hogyan kell tartani a szmat. Most viszont ez az anyag, amelyet vgl is csak „diliaktaknt" emlegettem Trudeau tbornoknak, a birtokomba kerlt.
. . . Amint a trgyat a kezemben forgattam s lttam az egyenknt, trs nlkl, rugalmasan visszahajl szlakat, s ahogy a fnysugarakat tovbbtotta, azt gondoltam, valamifle vezetkrl lehet sz. De hogy milyen clt szolglhatott, fogalmam sem volt.
Aztn ott voltak az tven millimter tmrj, szrke, osztriga formj lapkk, amelyek manyagnak tntek, azonban a felsznkn alig lthatan vezetkek finom hlzata bontakozott ki. Ezek negyeddollros mretek voltak, s a felsznkn lthat rzkarcok egy lelaptott szzlb rajzra emlkeztettek. Egyesek inkbb elliptikus formjak voltak. ramkrk lehettek – mint azt 1961-ben mr brki kitallhatta, fleg ha nagyt al helyezte ket –, de a lapocskk illesztsk szerint klnbztek a tbbi ismert ramkrtl. Nem tudtam kitallni, miknt csatlakoztattk egymshoz ezeket, sem azt, hogy mifle feszltsget vezettek rajtuk keresztl, de nyilvnvalnak tnt, hogy olyan ramkrkrl van sz, amelyek az rhajn tallhat egyik nagyobb tblbl szrmaznak.
Soha nem remegtek mg a kezeim gy, mint amikor ezeket a kis darabokat tartottam: nem mintha olyan flelmetesek lettek volna, hanem mert – ha csak nhny pillanatra is, de – felrmlett elttem, hogy milyen elkpzelhetetlen jelentsge van ennek a leletnek. Olyan volt ez, mintha egy rgszeti kincsestrba botlottam volna, egy rg elfeledett kultra rosettakvbe, ami, br lezuhant a sivatagi homokba, nagyon is elevenen krztt a legtitkosabb katonai s lgibzisaink krl.
Legnagyobb rdekldssel a kt rszbl ll, leheletvkony, stt szn s ellipszis alak szemveglencse mellett tallt aktt tanulmnyoztam. A Walter Reed-i bzis krboncnokai azt mondtk, hogy a lencsk a fldnkvliek ltszervhez tartoztak, s gy tnt, a szrt maradk fnyt erstettk fel. Ezltal a felerstett fny mg a teljesen sttnek ltsz helyen is lthatv tette a trgyak krvonalait a lencse viselje eltt. A jelents azt lltotta, hogy az orvosok, akik a lnyek egyiknek a boncolst vgeztk, megprbltak belenzni a lencskbe, hogy a mthelyisgbe vezet folyos sttjben megfigyeljk az ott posztol rszemeket. Ezek az alakok zldesnarancs fnyben tntek fel, amely aszerint vltozott, hogy merre mozogtak, de az orvosok csak a krvonalaikat ltttk. Amikor kzel rtek egymshoz, a kontrok egyetlen formv olvadtak ssze. Ezenkvl lttk a sttben a btorok, a falak s az rasztalon lv trgyak krvonalait is.
Taln ezek az eszkzk, gondoltam a jelentst olvasva, alkalmasak lennnek arra, hogy a katonk jszakai tjkozdst segtsk a harcmezn, azltal, hogy sszegyjtik s felerstik a halvny maradkfnyt. A lencsk azonban nem vltoztattk az jszakt nappall, csupn felerstettk a trgyak krvonalait.
Volt egy msik, tompa ezstszrks szn, fliaszer anyag is a leletek kztt, amelyet nem lehetett sem flbehajtani, sem eltpni, sem sszegyrni, mivel minden lthat nyom nlkl ugyanabba a formba ugrott vissza. Fmes szvet volt, amelynek a fizikai tulajdonsgait ksbb „szuperers szaktszilrdsgnak" neveztk el. Amikor megprbltam szikvel kettvgni, az anyag szlai flrecssztak, anlkl, hogy akr egy karcols maradt volna a szveten. Ha megprbltam kinyjtani, visszapattant. szrevettem, hogy minden szl lthatan egy irnyban halad. Amikor a hosszanti irny helyett szltben prbltam meg nyjtani, gy tnt, a szlak abban az irnyba rendezdnek t, amelyik irnyba fesztettem az anyagot. Nem lehetett szvet, de nyilvnvalan nem volt fm sem. Ezen a terleten gyakorlatlan szemeim eltt egyfajta kombincinak tnt, fmszllal erstett szvetnek, amely egyestette magban a szvet hajlkonysgt s a fmek erejt, ellenllst. Br a Pentagonban a legtitkosabb fegyverzeti fejlesztsekben vettem rszt, mg soha nem lttam ehhez hasonlt – a kvnsg listkon sem.